Konsultacje osób dorosłych

Konsultacje osób dorosłych

Psychiatra to osoba, która ukończyła studia lekarskie a następnie specjalizację w kierunku psychiatrii. Psychiatria jest wyspecjalizowaną gałęzią medycyny, która zajmuje się leczeniem szeroko rozumianych zaburzeń psychicznych człowieka. Lekarz psychiatra ma prawo wystawiać recepty na leki oraz dokumenty medyczne, takie jak zwolnienia lekarskie czy skierowania do szpitala.

 Aby umówić wizytę, kliknij i zadzwoń

Zadaniem lekarza psychiatry jest diagnozowanie i leczenie chorób i zaburzeń psychicznych. Najczęściej występującymi chorobami i zaburzeniami są bowiem:

  • schizofrenia,
  • choroba afektywna dwubiegunowa,
  • depresja,
  • paranoja,
  • fobie,
  • zespoły natręctw,
  • zespoły lękowe

Terapia psychiatryczna ma na celu usunięcie objawów chorobowych i poprawę funkcjonowania pacjenta co nazywane jest również remisją. Pierwszorazowa wizyta u psychiatry może trwać nawet godzinę, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Podczas pierwszej wizyty lekarz skupia się na rozmowie z pacjentem, aby dobrze rozpoznać specyfikę problemów, z którymi przychodzi pacjent, jego historię, niepokojące pacjenta objawy. Kolejne wizyty trwają około 30 minut, ale jest to bardzo indywidualne i zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Pacjent podczas rozmowy z psychiatrą powinien postarać się mówić szczerze o sobie na tyle, na ile to jest możliwe i akceptowalne, gdyż dla lekarza jest to podstawa do oceny, czy aktualny stan psychofizyczny pacjenta wymaga przyjmowania przez pacjenta leków, czy też wystarczającą może być psychoterapia. Podczas szczerej rozmowy lekarz oceni również inne aspekty pacjenta, takie jak nastrój, jakość snu, apetyt itp.  

PSYCHIATRZY

Anna Janiszewska

Anna Janiszewska

Psychiatra, psychoterapeuta

Marta Andracka

Marta Andracka

Psychiatra

Krzysztof Rosa

Krzysztof Rosa

Lekarz rezydent psychiatrii